Arhiv Jugoslavije
mi čuvamo istoriju
početna
pregled
pretraživanje
lista fondova
izveštaji
početna
pregled podataka
pregled podataka o jedinici opisa
Pregled podataka
Pregled podataka jedinice opisa.
oznaka i naziv klasif. grupe kojoj pripada jedinica opisa:
XVII - PREPISKA SA BANOVIMA
oznaka fonda:
37
broj fascikle:
50
broj jedinice opisa:
314
naziv jedinice opisa:
SAVSKA BANOVINA
folijacija:
1-723
vrsta dokumenta:
godina:
1935, 1936.
jezik:
napomena:
tri fotografije o stanju i prilikama u bolnici za duševne bolesti u Vrapču kraj Zagreba, prilog aktu od 13. marta 1937. god., nalaze se u fotozbirci Arhiva Jugoslavije.
autor:
signatura mikrofilma:
sadržaj:
Ban Marko Kostrenčić
1935. godina - Izveštaj bana o: gledanju V. Mačeka i "njegove okoline" na političku situaciju, politici V. Mačeka i odnosu prema srbijanskom delu opozicije, stavu V. Vildera i drugih "samostalaca", sukobu seljaka i žandarma u selu Petrijancu, srez Varaždin, sukobu grupe oficira i građana u Sisku, izgredima građana prilikom dočeka novopos-tavljenog župnika u Sisku Ivana Hulevića; konferenciji ministra pravde dr Auera u Sisku i njegovom govoru o plitičkoj situaciji nakon izbora i radnom programu vlade Milana Stojadinovića - 1. jul 1935.
Izveštaj bana o: eksploziji podmetnutog eksploziva u stanu dr Đure Leušića, kraljevskog javnog beležnika i bivšeg narodnog poslanika (bivši član "Narodnog kluba") u Samoboru, zboru vanparlamentarne opozicije u Daruvaru i govoru Juraja Zrinjšaka (HSS) i Milana Pribićevića (zemljoradnik), političkom skupu Filipa Markotića (HSS) u Slavonskom Brodu, crkvenoj svečanosti u Mariji Bistrici i isticanju "plemenskih zastava", konferenciji dr Ante Cividinija, narodnog poslanika za srez Čabar, izabranog na listi V. Mačeka, manifestacijama građana i seljaka kod spomenika i na grobu Stjepana Radića u Zagrebu - 7. jul 1935.
Izveštaj bana o teškom položaju V. Mačeka nakon vladine deklaracije s obzirom na raspoloženje u redovima njegovih pristalica i držanje bivših "zajedničara" i klerikalaca, neraspoloženju koje izaziva delova-nje samostalnih demokrata Vildera i dr., zadovoljstvu nacionalnih i režimskih elemenata deklaracijom vlade - 10. jul 1935.
Ban Kostrenčić moli predsednika da utiče na Državnu hipotekarnu banku kod dodele zajma za izgradnju dveju realnih gimnazija u Zagrebu - 18. jul 1935.
Izveštaj bana o izjavi V. Mačeka datoj "Jutarnjem listu" povodom članka beogradske "Pravde" pod naslovom "Maček i klerikalci" - u kojem se napada na zavjetište Mariju Bistricu i govori o kampanji klerikalaca protiv SDS, odnosno drugog člana SDK, o okružnici u kojoj V. Maček traži da se ubuduće u vođstvo mesnih organizacija HSS ne biraju sveštenici, skorom osnivanju domobranskih odreda kao vojnih formacija pod vođstvom bivših austrougarskih oficira, širenju alarmantnih vesti o grobovima Hrvata u Maksimiru (Zagreb) ubijenih u policijskim zatvorima - 18. jul 1935.
Ban Savske banovine izveštava o protivljenju V. Mačeka osnivanju domobranskih odreda i podršci ekstremnih elemenata HSS dr Pernaru - 19. jul 1935.
Izveštaj bana o manifestacijama i incidentima povodom proslave rođendana V. Mačeka u Zagrebu - 20. jul 1935.
Izveštaj bana o proslavi rođendana i imendana V. Mačeka po srezovima Savske banovine i o poseti novopostavljenog biskupa senjsko-modruške biskupije Viktora Burića u Zagrebačkoj katedrali - 21. jul 1935.
Izveštaj bana o sukobu grupe opozicionih omladinaca i nacionalista u Zagrebu, isticanju "plemenskih zastava" pod pritiskom u Pušća Bistri, Kupljenovu i Ogulinu kao i o političkoj skupštini Filipa Markotića, advokata iz Slavonskog Broda, u selu Garčinu - 22. jul 1935.
Pismo M. Stojadinovića banu povodom događaja u Zagrebu i terora nad građanima radi isticanja "plemenskih zastava", sa zahtevom da se autoritet vlasti mora održati - 22. jul 1935.
Ban izveštava o povređenima prilikom proslave rođendana V. Mačeka i nereda do kojih je došlo u Zagrebu, poseti dr Šimraka iz "Slovenske straže" Mačeku povodom njegove izjave o polemici između Vildera i "Hrvatske straže", novom memorandumu Politea, Meštrovića i dr. knezu Pavlu sa molbom da se amnestiraju politički krivci osim ustaša; boravku Koste Pećanca u Zagrebu, sastanku osam zagrebačkih nacionalnih udruženja (Narodna odbrana, Četničko udruženje, Jadranska straža i dr.), sukobima četnika i drugih nacionalista sa opozicionarima u Zagrebu - 24. jul 1935.
Izveštaj bana o slučaju zloupotrebe verskih priredbi u političke svrhe, kao i o manifestacijama, demonstracijama i izgredima povodom proslave rođendana V. Mačeka u srezovima i gradovima Savske banovine - 24. jul 1935.
Izveštaj bana o manifestacijama u vezi sa proslavom rođendana V. Mačeka u srezovima Savske banovine, sastanku Grge Hećimovića i Save Kosanovića u Ogulinu 24. jula 1935. godine, na kome su razgovarali o potrebi sloge Srba i Hrvata i režimu M. Stojadinovića "nakon 6 godina apsolutizma" - 27. jul 1935.
Izveštaj bana o zborovima i sastancima opozicije (HSS, SDS) u Bjelovaru (Ivan Lebović, Miško Derkos i dr.), Vrginmostu (Rade Pribićević, Sava Kosanović i dr.), Odvorcima i Sibinju, srez Slavonski Brod (Filip Markotić) i crkvenim manifestacijama u Samoboru i Senju (ustoličenju senjskog biskupa dr Burića) - 28. jul 1935.
Ban Savske banovine šalje u prilogu raspis Kraljevske banske uprave Savske banovine od 11. decembra 1934. godine o zabrani nelegalnog nošenja oružja od strane članova četničkog udruženja i zabrani rada pododbora na plemenskoj osnovi - 30. jul 1935.
Ban izveštava o preduzimanju mera radi sprečavanja eventualnih incidenata kod održavanja zadušnica za pokojnog Stjepana Radića - 6. avgust 1935.
Izveštaj bana o manifestacijama povodom godišnjice smrti Stjepana Radića (davane su zadušnice i isticane plemenske zastave) u Zagrebu i drugim mestima Savske banovine - 8. avgust 1935.
Izveštaj bana o političkom sastanku grupe narodnih poslanika i senatora Petra Zeca iz Like na Plitvičkim jezerima (saradnici 6-januarskog režima) na kome je razmatran stav prema politici vlade M. Stojadinovića, JRZ i agitaciji opozicije (SDS unutar SDK) u ličkim srezovima, dolasku u Zagreb Dušana Boškovića i drugih iz Vojvodine - 14. avgust 1935.
Izveštaj bana o euharističkom kongresu u Čakovcu 23. avgusta 1935. godine, sukobu sa žandarmerijom, razgovoru sreskog načelnika sa nadbiskupom Stepincem o sukobu i isticanju plemenskih zastava čak i na župnom dvoru i crkvi, sukobu unutar SDK između pristalica SDS i HSS kao i o razmimoilaženjima u redovima HSS na Sušaku, radu na terenu na organizaciji HSS - 24. avgust 1935.
Izveštaj bana o euharističkom kongresu u Čakovcu i lokalnom u Podravskom Kloštru sa obeležjima političke manifestacije, užoj konferenciji istaknutih članova JNS u Zagrebu 21. jula 1935. god. (P. Zec, Kramer, Anđelinović, J. Banjanin i dr.) - 25. avgust 1935.
Izveštaj bana o komentarima u zagrebačkim političkim krugovima na postavljenje Mila Miškulina za ministra pravde, sastanku P. Zeca u Gospiću radi osnivanja nove stranke zajedno sa Grgom Anđelinovićem, koja treba da okupi čiste Jugoslovene - 26. avgust 1935.
Izveštaj bana o rezultatima istrage banskog inspektora Vragovića povodom incidenta na euharističkom kongresu u Čakovcu, štrajku u Fabrici asfalta "Antun Res" u Zagrebu, pojačanoj komunističkoj aktivnosti (izazivanje štrajkova i raspirivanje plemenskog razdora), predstojećem zboru UO u Kostajnici 1. septembra 1935. god. na kome će govoriti V. Vilder, Dušan Kecmanović, Josip Torbar, Srđan Budisavljević, Milan Pribićević, S. Kosanović, Rade Pribićević, Branko Čubrilović i dr. - 30. avgust 1935.
Izveštaj bana o pripremama za proslavu rođendana kralja Petra II u Savskoj banovini, programu proslave u Zagrebu uz mere bezbednosti, rasturanju letka Pokrajinskog komiteta Komunističke partije za Hrvatsku i Slavoniju u Zagrebu povodom događaja u Kaznenom zavodu u Lepoglavi: ponašanju i lošem uticaju komunista i terorista na okolne seljake, njihovom razmeštaju u Sremsku Mitrovicu, Staru Gradišku i Maribor, ranjavanju i smrti komuniste Stevana Boljevića - 31. avgust 1935.
Izveštaj bana o političkim zborovima UO na teritoriji Savske banovine s posebnim osvrtom na zbor u Kostajnici na kome se govorilo o potrebi jedinstva Srba i Hrvata u cilju rešenja hrvatskog pitanja (V. Vilder), potrebi saradnje srpskog i hrvatskog seljaka (Milan Pribićević), dozvoli povratka u zemlju Svetozaru Pribićeviću i dr. - 1. septembar 1935.
Ban Kostrenčić prenosi sadržaj okružnice nadbiskupa Bauera sveštenstvu povodom proslave rođendana kralja Petra II - 5. septembar 1935.
Izveštaj bana o manifestacijama u Zagrebu povodom proslave rođendana kralja Petra II (svečano blagodarenje u svim crkvama, defile vojske i dr). U prilogu izveštaj o proslavi u srezovima Savske banovine - 6. septembar 1935.
Izveštaj bana o poseti nadbiskupa A. Stepinca mestima Čakovačkog sreza i isticanju plemenskih zastava, proslavi otvaranja čitaonice u Cirkveni u srezu križevačkom, govoru u antijugoslovenskom duhu župnika Ivana Kokota, blagoslovu biskupa Srebrnića zastave "Križara" u Nova-lji i njegovoj propovedi u vezi sa proganjanjem župnika Janka Medveda i samog biskupa zbog propovedanja kršćanskog morala i vere - 7. septembar 1935.
Ban Savske banovine izveštava o neprijavljenom zboru narodnog poslanika sa liste V. Mačeka za srez pregradski, Mate Domovića, u selu Taborskom i sukobu sa žandarmerijom (četvoro mrtvih radnika), napadu na seljaka četnika i pružnog radnika u Našičkom srezu, napadu seljaka Srba, navodno četnika, na katoličku procesiju u selu Granicama sreza našičkog, štrajku radnika paropilane "Našička d.d." u Novoselec Križu, otkrivanju spomenika arheologu don Frani Buliću u Zagrebu u organizaciji društva "Hrvatska žena" i učešću društva "Napredak" iz Splita, susretu V. Mačeka i Šubašića, narodnog poslanika, u Vukovoj Gorici sreza karlovačkog i zboru UO u Županji - 9. septembar 1935.
Izveštaj bana o manifestacijama povodom boravka V. Mačeka u Vukovoj Gorici, razmimoilaženjima u krugovima intelektualaca pristalica V. Mačeka oko pitanja saradnje sa srbijanskim opozicionim grupama (zajedničari Bazala i Reberski za tešnju saradnju, frankovci protiv bilo kakve saradnje), rovarenju frankovaca protiv Mačeka preko društva "Hrvatskih Zagoraca" - 10. septembar 1935.
Izveštaj bana od 10. septembra 1935. godine o rezultatima istrage povodom razbijanja prozora na kući narodnog poslanika Mikašinović Đure na godišnjicu smrti Stjepana Radića - 8. avgust 1935.
Izveštaj bana o hapšenju Filipa Baričevića i zapleni uputstva "Zapovjed" koje je upućeno poverenicima i vođama "Hrvatske građanske omladine" u Zagrebu povodom svečanosti otkrivanja spomenika don Frani Buliću ("Zapovjed" u prilogu) - 13. septembar 1935.
Izveštaj bana o programu svečanosti otkrivanja spomenika don Frani Buliću i isticanja plemenskih zastava, ostavci opštinskih odbornika u Petrovskom, srezu krapinskom, konferenciji u Gračacu 15. septembra 1935. godine sa prvacima JNS Dušanom Ivančevićem i Petrom Zecom, merama za suzbijanje sukoba između katolika i pravoslavnih prilikom crkvenih svečanosti, sastanku Milana Stijića, narodnog poslanika, u Našicama zbog pitanja zaštite nacionalista od terora mačekovaca i pristupanja nacionalnih elemenata JRZ - 14. septembar 1935.
Izveštaj bana o toku proslave otkrivanja spomenika arheologu Don Frani Buliću u Zagrebu - 15. septembar 1935.
Izveštaj bana o sukobu seljaka i žandarmerije na crkvenom proštenju u selu Kokincu sreza bjelovarskog (dvoje mrtvih) i Oriovcu sreza brodskog (dvoje mrtvih), političkoj konferenciji Save Kosanovića u Gračacu, konferenciji pristalica JNS u Gračacu na kojoj se govorilo o ciljevima stranke i kritikovala vlada M. Stojadinovića (Petar Zec i dr.) - 16. septembar 1935.
Ban izveštava o zahtevu Rudolfa Hercega, književnika i sekretara Društva, da se obnovi "Seljačka sloga, hrvatsko prosvetno i dobrotvorno društvo u Zagrebu" i gledanju V. Mačeka na rad i ciljeve tog Društva - 28. septembar 1935.
Izveštaj bana o održanom kongresu profesora franjevaca slovenskih provincija u Zagrebu, priređenom u spomen 700-godišnjice rada franjevačkog reda, sukobu civila sa žandarmerijom u selu Bariloviću, srez vojnićki, nakon zbora vanparlamentarne opozicije (11 ranjenih) - 29. septembar 1935.
Izveštaj bana o proslavi 75-godišnjice Srednje poljoprivredne škole u Križevcima, nameri A. Stepinca, nadbiskupa, da uputi žalbu knezu Pavlu povodom svih dosadašnjih incidenata između seljaka i žandarmerije, komentarima vladinih i opozicionih krugova u Zagrebu povodom putovanja M. Stojadinovića po Zetskoj i Drinskoj banovini - 1. oktobar 1935.
Izveštaj bana o svojoj poseti kapelice u Remetincu, opština Stupnik, srez zagrebački, uz prisustvo zagrebačkog nadbiskupa Ante Bauera, Ivana Pernara i V. Mačeka, koji je održao kraći govor okupljenoj masi - 7. oktobar 1935.
Ban izveštava o tajno vođenim pregovorima V. Mačeka sa predstavnikom Glavnog odbora NRS kao i o pregovorima V. Mačeka sa UO u Zagrebu, radi okupljanja svih snaga (NRS, Korošec, Spaho, Maček i UO) koje su protiv autoritativnih režima - za vođenje demokratske politike - 8. oktobar 1935.
Ban izveštava o obeležavanju godišnjice smrti kralja Aleksandra na teritoriji Savske banovine - 9. oktobar 1935.
Izveštaj bana o obeležavanju godišnjice smrti kralja Aleksandra u Zagrebu (zadušnice, komemoracije Saveza jugoslovenskih studentskih nacionalnih udruženja i Sokola, otkrivanje spomen-ploče) i s tim u vezi nacionalističkih manifestacija i sukoba između nacionalne i hrvatske omladine i ranjavanja Božidara Arnšega - 10. oktobar 1935.
Izveštaj bana o incidentu u Narodnom kazalištu u Zagrebu i tuči između nacionalne i hrvatske omladine, povredi Ljubomira Penezića, nacionaliste, i hapšenju četvorice hrvatskih omladinaca, glavnih organizatora napada (Juraj Pavičić i dr.), protestu advokata dr Žige Šola upravniku policije, u ime V. Mačeka, zbog brutalnog napada policijskog stražara na organizatora hrvatske omladine Božidara Arnšega - 11. oktobar 1935.
Izveštaj bana o dolasku iz Beograda delegacije opozicionih političara i kandidata sa liste V. Mačeka u Moravskoj banovini (zemljo-radnici i dva advokata), poseti grobu S. Radića i razgovoru sa V. Mačekom - 13. oktobar 1935.
Izveštaj bana o osvećenju kamena temeljca za kapelicu Sv. Alojzija u selu Popovači, srez kutinski, uz prisustvo A. Stepinca i izaslanika kra-lja, zboru opozicije u Vel. Grđevcu i govoru V. Vildera - da se depolitizuju državni činovnici, raspusti Narodna skupština; o donošenju programa UO koja neće u Narodnu skupštinu već traži vlast u državi, pokušaju Tortbara, narodnog poslanika, da u Sisku održi politički zbor - 14. oktobar 1935.
Izveštaj bana o ranjavanju sreskog načelnika Pavličevića prilikom osvećenja kapelice Sv. Antuna u Gradini, srez samoborski, i govoru narodnog poslanika Tomašića, razbijanju stakla na prozoru nemačkog konzula u Zagrebu od strane nekih omladinaca - 21. oktobar 1935.
Ban Kostrenčić šalje 28. oktobra 1935. godine u prilogu izveštaj upravnika policije u Zagrebu St. Mihaldžića o konferenciji SDS u Zagrebu, održanoj 27. oktobra 1935. godine, na kojoj su govorili V. Vilder, Srđan Budisavljević, Hinko Krizman i Sava Kosanović (o politici SDS i SDK, Pohorcima, izborima 1935. godine i UO, novoj privrednoj politici i dr.) i doneta rezolucija kojom izražavaju vernost SDK, pozdravljaju stvaranje UO i rezoluciju UO od 30. juna 1935. godine i obavezuju se na izradu detaljnijeg programa. Konferenciji su prisustvovali i: Dušan Bošković, Dušan Kecmanović, Ljubo Leontić, Valerijan i Rade Pribićević i dr.
Ban izveštava o "neraspoloženju V. Mačeka i njegove okoline" prema tzv. hrvatskoj omladini koju je formirao Josip Reberski (zbog ekstremnih, odnosno frankovačkih elemenata u njoj) - 29. oktobar 1935.
Ban Kostrenčić izveštava o zabrani rasturanja lista "Pokret" u Vukovaru zbog članka "Svetozar Pribićević o hrvatskom pitanju", i prenosi osnovni sadržaj članka: o akciji Dragoljuba Jovanovića za osnivanje seljačke stranke za celu Jugoslaviju, politici HSS i rešenju hrvatskog pitanja - 30. oktobar 1935.
Izveštaj bana u vezi konferencije SDS od 27. oktobra 1935. god. - izlaganja S. Budisavljevića o novoj formi "složene države" na federativnoj osnovi, H. Krizmana - o novom socijalno-ekonomskom poretku, saglasnosti S. Pribićevića sa predloženim nacrtom federacije i pitanjem Bosne, glasinama o stapanju Hođerine grupe sa JNS i Pohorcima, koopti-ranju u vođstvo HSS nekoliko seljaka - 31. oktobar 1935.
Ban Kostrenčić šalje u prilogu letak (prepis) o zboru UO u Šapcu od 27. oktobra 1935. godine, koji govori o zboru kao velikom neuspehu UO, za razliku od pisanja dnevne štampe - 1. novembar 1935.
Ban izveštava o: zapleni pisma S. Pribićevića pod naslovom "Skica za diskusiju o preuređenju države" upućenog vodstvu SDS, razgovoru sa sreskim načelnikom u Vinkovcima Sigismundom Čajkovcem, narodnim poslanikom za srez vinkovački i Viktorom Urbihom, vođom HSS u Vinkovcima, o naređenju vođstva HSS opštinskim odbornicima da daju ostavke, zabrani zborova Josipa Torbara van njegovog izbornog sreza - 1. novembar 1935.
Ban izveštava o usmenoj prijavi dr Pernara upravniku zagrebačke policije o navodnoj odluci četnika da izvrše atentat na V. Mačeka za vreme žalobnih svečanosti 1. novembra na Mirogoju - 2. novembar 1935.
Ban izveštava o napadu seljaka na žandarmerijsku patrolu u selu Sedlarića, srez đurđevački - 2. novembar 1935.
Ban izveštava o akciji opozicije na ostrvu Krku, kaznama radi isticanja plemenskih zastava i predstavci biskupa sa Krka Srebrnića u kojoj osuđuje postupak vlasti - 3. novembar 1935.
Ban Kostrenčić šalje u prilogu zabranjen list "Pokret" od 26. oktobra 1935. godine, koji izlazi u Vukovaru, u kojem je štampan članak "Svatozar Pribićević o hrvatskom pitanju" - 4. novembar 1935.
Ban izveštava o glasinama i kombinacijama u vezi sa rekonstrukcijom vlade M. Stojadinovića i reagovanju Mačekove okoline, reagovanju vodstva HSS na navodni spor između Dragoljuba Jovanovića i demokrate Lj. Davidovića, skorom izlaženju lista "Glasilo vodstva HSS", prelasku Demetrovića grupi "Pohoraca" - 9. novembar 1935.
Izveštaj bana od 11. novembra 1935. godine o: hapšenju u Zagrebu lica osumnjičenih za komunizam (Ivan Sabolek, Pavle Dursanović, Slobodan Žarković, Marija Marušić-Uzelac, Vinko Jeđut, Vinko Mušković, Ivan Pivarić i Franjo Mihl) i pronalaženju velike količine komunističkog materijala i opreme za umnožavanje kod Zlate Stroser i Pavla Dursanovića; opozicionom zboru u Kloštar Ivaniću, srez čazmanski i govoru Andrije Gibanjeka, narodnog poslanika za srez Čazmu, u kome je kritikovao rad žandarmerijskog organa; napadu seljaka sela Zvekavac na žandarmerijsku patrolu zbog hapšenja seljaka Franje Štrbenca iz Marinkovca (uvreda vladaoca). U prilogu šalje, u formi letka, pozdravni govor Milana Kostića Mačeku, govor Mačeka i rezoluciju sa konferencije SDS u Zagrebu 27. oktobra 1935.
Ban izveštava o osvećenju plemenske hrvatske zastave u crkvi Marija Bistrica (župnik Matija Seigeršmit) pre opozicionog zbora kojem je prisustvovalo oko 15.000 ljudi i njegovom protestu nadbiskupiji u Zagrebu i lično A. Stepincu - 13. novembar 1935.
Ban Kostrenčić šalje u prilogu dva letka u vezi zbora UO u Šapcu 27. oktobra 1935. godine (u letku se govori o zboru kao velikom neuspehu UO dok drugi letak donosi govor Mihajla Škorića, advokata iz Šapca, na banketu, koji je kritikovao govor Žige Šola na zboru i zagovarao stav o postojanju jedinstvenog jugoslovenskog naroda, odgovor Žige Šola iz Zagreba i izjavu Lj. Davidovića); izveštava o osvećenju hrvatske zastave u crkvi u Markuševcu, srez zagrebački, prema kazivanju župnika Blaža Kovačića - 14. novembar 1935.
Ban izveštava o pozivu francuskog konzulata u Zagrebu upućenom Trumbiću da prisustvuje kao svedok u procesu protiv marseljskih atentatora i oduzimanju već izdatog pasoša A. Trumbiću; otkrivanju spomenika kralju Aleksandru I na Sušaku - 18. novembar 1935.
Izveštaj bana o govoru, uprkos zabrani, Josipa Torbara, narodnog poslanika sreza Zlatar, na zboru opozicije u Prelogu, protestu V. Mačeka zbog zabrane da J. Torbar govori van svog izbornog sreza, kažnjavanju Ljudevita Tomašića, narodnog poslanika (2.500 dinara i 30 dana zatvora) zbog napada na sreskog podnačelnika Pavlićevića za vreme njegovog govora na zboru u Gradnji kraj Samobora - 26. novembar 1935.
Ban Kostrenčić šalje u prilogu letak "Akcionog međuklupskog odbora hrvatskih sveučilištaraca" u Zagrebu od 27. novembra 1935. godine, kojim se pozivaju svi studenti na jednodnevni štrajk u znak protesta zbog donošenja Uredbe o tehničkim fakultetima i upozorava na studente komuniste, koji nastoje da nezadovoljstvo studenata iskoriste za svoje propagandne ciljeve - 29. novembar 1935.
Ban Savske banovine šalje u prilogu izjavu V. Mačeka i V. Vildera dopisniku "Hrvatskog lista" u Osijeku (u formi letka) povodom govora A. Korošeca u Ljubljani o saradnji vlade M. Stojadinovića i Narodne skupštine, stavu JRZ da se ne ide na izbore dok se ne organizuje stranka - 30. novembar 1935.
Ban izveštava o proslavi Dana ujedinjenja i incidentima u Mariji Bistrici, Bednji, Orehovačkom Brestovcu i Remetincu (skidanje državne zastave i stavljanje hrvatske) - 2. decembar 1935.
Ban Savske banovine šalje u prilogu izjavu V. Mačeka predstavnicima strane štampe povodom amnestije objavljene 1. decembra - 4. decembar 1935.
Ban izveštava o prekidanju saradnje V. Mačeka sa grupom frankovaca (Matija Mintas, Marijan Dražić, Bučar) koji su se protivili osniva-nju HSS, dok je Pernaru, bliskom frankovcima, zapretio izbacivanjem iz stranke - 6. decembar 1935.
Izveštaj bana o zboru opozicije u Sv. Ivanu Zelini, održanom 15. decembra, na kome je govorio Ivan Pernar, advokat iz Zagreba, kritikujući vladu M. Stojadinovića, komunizam, tražeći rešenje hrvatskog pita-nja - 15. decembar 1935.
Telegram M. Stojadinovića banu Savske banovine kojim zahteva da se demantuje vest, širena lecima po Zagrebu, da se 12 članova Glavnog odbora NRS izjasnilo protiv vlade i da su prišli opoziciji - 17. decembar 1935.
1936. godina - Ban Kostrenčić šalje u prilogu stenografski zapisnik sa zbora privrednika, održanog 5. januara 1936. godine u Osijeku (prisustvovao ministar građevine Marko Kožul) na kome je doneta rezolucija upućena vladi Kraljevine Jugoslavije - 6. januar 1936.
Ban Savske banovine šalje u prilogu izjave Laze Markovića i njegov govor na užem sastanku pristalica NRS u Zagrebu 11. januara 1936. godine, pod predsedništvom Frana Gabreka, o razlozima koji su doveli do razlaza između M. Stojadinovića i Glavnog odbora NRS i stavu iščeki-vanja Glavnog odbora NRS u vezi sa opredeljenjem Korošeca i Spahe u ovom sukobu - 14. januar 1936.
Ban obaveštava o prestanku izlaženja dnevnog lista (nakon deset brojeva) "Narodni list", organa JRZ u Zagrebu, zbog neispunjavanja novčanih obaveza konzorcijuma lista prema štampariji - 22. januar 1936.
Ban izveštava (pojedinačno M. Stojadinovića i Milana Antića, ministra Dvora) o pismu V. Mačeka britanskom konzulatu u Zagrebu povodom smrti kralja Džordža V. U prilogu šalje izjavu V. Mačeka povodom pisanja beogradskog "Vremena" od 18. januara 1936. god. pod naslovom "Odvajanje Mačeka od frankovaca", u kojoj Maček poriče neslaganje sa navodnim frankovcima (Mintas i Buč), navodi da frankovci ne izazivaju krvave sukobe na selu već terorističke bande favorizovane od režima - zavedeni srpski seljaci koji napadaju i ubijaju hrvatske seljake (slučajevi: selo Rujani, srez Livno, Imotski, sela Pirnat i Birčani, opština Skradin, srez Požega, Gornja Garešnica - 23. januar 1936.
Ban šalje 24. januara 1936. godine u prilogu letak Save Kosanovića, narodnog poslanika za srez Ogulin upućen "Srbima seljacima", u kome govori o broju poginulih od žandarske ili četničke ruke u Hrvatskoj i Dalmaciji od 5. maja 1935. do januara 1936. godine, optužuje režim da podržava i dalje četničke čete sastavljene od žandarskih poverenika, navodi pisanje "Vremena" od 18. januara i izjavu V. Mačeka, apeluje na srpskog seljaka da ne podleže podstrekačima mržnje i razdora.
Izveštaj bana o sastanku predsednika i odbornika srpskih pravoslavnih crkvenih opština u srezu Pakrac, kojeg je sazvao Milenko Marković, narodni poslanik tog sreza, u vezi štetnog političkog delovanja nekih pravoslavnih sveštenika (Danilo Podunavac) i sve većeg animoziteta između pravoslavnih i katolika - 31. januar 1936.
Ban Savske banovine šalje 4. februara 1936. god. u prilogu "Obaveštenje radikalima" (zabranjeno štampanje u Zagrebu) koje sadrži saopštenje Ace Stanojevića od 18. decembra o odluci Glavnog odbora NRS da otkaže poverenje M. Stojadinoviću, kako zbog njegovog odstupanja od programa JRZ tako i zbog načina vođenja državnih poslova i pismo Ace Stanojevića upućeno Glavnom odboru SLS i JMO, od 17. januara 1936. godine, u kojem iznosi zamerke na rad M. Stojadinovića u stranci, vladi i Narodnoj skupštini, govori o ostavci dva člana vlade, Miloša Bobića i Mirka Komnenovića (članovi Glavnog odbora NRS), traži njihovo izjašnjavanje po ovom pitanju.
Ban izveštava o razgovoru Miše Trifunovića sa V. Mačekom u Kupincu u vezi mogućih novih izbora i izbornih mandatora, predviđanjima Mačekovog političkog okruženja, tešnje saradnje M. Stojadinovića i Pohoraca i reagovanju na eventualni povratak Vlatka Radića u zemlju - 6. februar 1936.
Ban izveštava o pretresu stana u Zagrebu i saslušanju Štedimlije Savić- Marković rođenog u Piperima, srez Podgorica, komunistički nastrojenog, zbog izdavanja brošure pod naslovom "Crnogorsko pitanje" - 7. februar 1936.
Izveštaj bana o demonstracijama u Zagrebu protiv Francuske u vezi Marseljskog suđenja i hapšenja demonstranata, članova tzv. hrvatske omladine (Brcko Ivatek, Josip Bičanić, Filip Baričević, Izidor Jakopec, Viktor Tomić, Ivan Leinnjasch) - 14. februar 1936.
Obeveštenje bana o poseti francuskog generalnog konzula u Zagrebu Georgea Gueyranda zbog demonstracija protiv Francuske, povodom osude u Marseljskom procesu - 14. februar 1936.
Ban dostavlja deo govora predsednika Katoličke akcije u Zagrebu dr Protulipca povodom proslave Papinskog dana u kome govori o nemoguć-nosti stvaranja kod Hrvata tzv. katoličkih stranaka za odbranu vere, po uzoru na Sloveniju - 19. februar 1936.
Ban izveštava da ne može prihvatiti novi sastav gradskog veća Vukovara, kako je MUP rešenjem predložio, iz razloga što ne odgovara nacionalnom sastavu stanovništva i što bi izazvalo negodovanje (najveći broj čine Srbi) - 20. mart 1936.
Ban dostavlja u prilogu članak dopisnika "Vremena" o razgovoru koji je vodio sa V. Mačekom o akciji Gospodarske sloge u cilju povećanja cena stoke u korist seljaka proizvođača; ban u propratnom aktu iznosi mišljenje V. Mačeka dato dopisniku o potrebi da se ide na potpuno slobodne izbore - 26. februar 1936.
Ban izveštava o razgovoru sa zagrebačkim mitropolitom Dositejom u vezi incidenta na godišnjicu smrti Ante Starčevića 28. februara 1936. godine u Zagrebu (demonstranti polupali nekoliko prozora na kući mitropolita) - 4. mart 1936.
Ban izveštava o ostavci predsednika Sreske organizacije HSS u Dugom Selu, Mate Juračića, i četiri odbornika zbog rada vođstva stranke "koji vodi komunizmu i anarhiji" - 5. mart 1936.
Ban izveštava o razgovoru Čubrilovića, narodnog poslanika UO iz Banjaluke, sa V. Mačekom u kojem se V. Maček izjasnio za jedinstvenu državu pod dinastijom Karađorđevića, osudio frankovačke akcije i isključio iz svog pokreta dr Žanića iz Nove Gradiške, pozdravio postavljenje generala Marića za ministra vojnog - 9. mart 1936.
Ban izveštava o uspešnom zasedanju Banskog veća od 9-14. februara 1936. godine i zadovoljstvu većnika zbog odluke o sanaciji Saveza hrvatskih seljačkih zadruga - 15. mart 1936.
Izveštaj bana o trvenjima unutar Katoličke akcije u zagrebačkoj nadbiskupiji između križara i domagojaca i zbog postavljenja dr Protulipca, vođe križara, za predsednika Katoličke akcije i njenom podređivanju vođstvu V. Mačeka; razgovoru direktora "Hrvatske straže" Janka Šimraka, u svojstvu predsednika domagojaca, sa V. Mačekom koji dozvoljava napad na Seljačku slogu posebno na Rudolfa Hercega - 16. mart 1936. god. (izveštaj poslat M. Stojadinoviću i M. Antiću, ministru Dvora).
Ban izveštava o delovanju i radu Eugena Mautnera, novinara još od pre Prvog svetskog rata, sa ocenom da nije podesan kao Jevrejin za rad u Zakladi Tiskare Narodnih novina - 17. mart 1936.
Izveštaj bana o svečanom otvaranju novih prostorija Francuskog instituta i Društva prijatelja Francuske u Zagrebu, incidentu zbog dela govora francuskog poslanika u Beogradu Roberta Dampierrea u kome je napao Nemačku zbog otkazivanja lokarnskog ugovora. U prilogu šalje govor francuskog poslanika (u prevodu) - 20. mart 1936.
Izveštaj bana u vezi akcije za promenu stečajnog upravitelja "Jugoštampe d.d." u Zagrebu i aktivnosti dr Brčića, stečajnog upravitelja i Divjaka, legatara, na rešavanju pitanja "Jugoštampe" - 21. mart 1936.
Izveštaj bana o sahrani Marka Uzelaca u Gospiću i Karla Brkljačića u Trnovcu, i sumnjama da je ubicu Pejnovića nagovorio na zločin smiljanski paroh Matej Stijačić - 13. april 1936.
Izveštaj bana o krvoproliću u Kerestincu (šest omladinaca ubijeno, jedan teško ranjen, lakše ranjen bivši ban Mihalović) - 16. april 1936.
Izveštaj bana o pojedinostima vezanim za krvoproliće u Kerestincu, a prema iskazu Mihalovića, bivšeg bana, Velimira Gogića, preživelog omladinca i Jure Jurinca, seljaka iz Rakitja. Ubijeni: Dragutin Katanec, Ibrahim Mahmudbegović, Aleksandar Blagojević, Ivan Čipera, Predrag Golemović, Edvard Folmost; ubistvu Jovana Buta, njegove žene i kćerke i s tim u vezi ubistvu Franje Francetića (verovatno kod napada na Butinu kuću); ubistvu Ignaca Hercega i napadu na Tomu Rubinića, koji su poznati kao protivnici ideologije HSS; napadu na kuću Franje Cepaka (glasao za listu B. Jevtića), istrazi i merama bezbednosti - 17. april 1936.
Ban dostavlja prepis izveštaja dostavljen MUP-u o toku istrage vezane za događaj u Kerestincu, ubistvu Ignaca Hercega i drugih napada u Samoborskom srezu, zabrani kretanja noću, oduzimanju oružja, pojačanju žandarmerije - 18. april 1936.
Ban dostavlja prepis izveštaja dostavljen MUP-u o pripadnosti četničkom udruženju ubijenih u Kerestincu i okolini: Dragutina Kataneca, Predraga Golemovića, Velimira Gogića i Jovana Buta, dok su svi bili članovi JRZ; pokušaju napada seljaka u Podsusedu na trojicu građana "zbog toga što su Srbi i četnici" - 19. april 1936. god.
Ban izveštava o razgovoru sa Antunom Mihalovićem o događajima u Kerestincu i poginulima "koji nisu besprekorne prošlosti", a ipak su članovi JRZ - 19. april 1936.
Ban dostavlja prepis izveštaja upućen MUP-u o rezultatima istrage povodom ubistva Ignaca Hercega i pokušaja ubistva Tome Rubinića i Ivana Štengla iz političkih motiva (Rubinić i Herceg članovi Sokola i glasali za listu B. Jevtića) kao i o pritvaranju 15 seljaka iz Kerestinca i Rakitija - 20. april 1936.
Ban dostavlja prepis izveštaja upućen MUP-u o hapšenju 20 seljaka iz Kerestinca osumnjičenih da su učestvovali u krvoproliću u Kerestincu - 21. april 1936.
Izveštaj bana o političkim prilikama u Savskoj banovini nakon ubistva K. Brkljačića, odnosu prema četnicima, događaju u Kerestincu i problemu demokratskog vladanja s obzirom da se vlast ne može oslanjati na najjaču partiju, skoro sve partije su protiv sistema vladanja i principa samog Ustava - 21. april 1936.
Ban izveštava o nameri mlađih elemenata HSS da komemoraciju za ubijenog K. Brkljačića u Brdovcu, srez zagrebački, iskoriste protiv vođstva stranke, što upućuje na proces diferencijacije u HSS; izveštava o hapšenju 48 seljaka u vezi slučaja u Kerestincu - 25. april 1936.
Ban izveštava o izjavi V. Mačeka dopisniku italijanske agencije Stefani o događajima u Kerestincu kao posledici provokacije četnika, o čemu slično piše zagrebačka štampa - 26. april 1936.
Dva dopisa M. Stojadinovića upućena banu Kostrenčiću (sa odgovorom bana) u kojima Stojadinović izražava potrebu i odluku o smeni bana, s obzirom na situaciju u banovini, i gledanja bana na situaciju koja se u mnogome razlikuje od stava vlade - 27. april 1936.
Depeše M. Stojadinovića i odgovor Kostrenčića o preuzimanju dužnosti pomoćnika bana Savske banovine Stanoja Mihaldžića, upravnika policije Josipa Vragovića i novog bana Savske banovine Viktora Ružića - 30. maj 1936.
Ban Viktor Ružić i podban Stanoje Mihaldžić
1936. godina - Depeše o preuzimanju dužnosti bana V. Ružića 2. maja 1936.
Ban Ružić izveštava o intervenciji V. Mačeka da se predmet nedavnog sukoba žandarma i nekih seljaka u Sesvetama ne predaje Državnom sudu za zaštitu države (DSZ) već redovnom sudu. Glavni krivci sukoba - ubijeni Šemper i Turčić - 7. maj 1936.
Ban upozorava na praksu da se raspodela vagonskih pošiljaka hrane za pasivne krajeve Savske banovine ne vrši u smislu predloga Banske uprave, zbog intervencije narodnih poslanika u korist svojih srezova - 8. maj 1936.
Izveštaj bana o postepenom poboljšanju političke situacije nakon perioda harangiranja opozicije i frankovačko-komunističkih elemenata tako da i prvaci vanparlamentarne opozicije pozivaju narod da sačuva red i mir iz straha da će u masama prevladati komunistički i drugi razorni elementi (prenosi sadržaj letka dr Tanaja, narodnog poslanika na listi Mačeka u Požegi, napisanog u tom smislu); teroru seoskog ološa u nekim zagorskim srezovima ne samo protiv četnika i jevtićevaca već i pristaša HSS, mogućnostima rešenja hrvatskog pitanja, koja potiču iz Mačekovog političkog okruženja, glasinama o skoroj akciji Italije u korist samostalne hrvatske države, koje šire frankovci i simpatizeri A. Pavelića, zadovoljstvu građana zbog odluke vlade da raspusti četnička udruženja, teškom finansijskom položaju bolnica, neurednoj isplati penzija i finansijskoj krizi Narodnog kazališta u Zagrebu - 12. maj 1936.
Ban Savske banovine dostavlja u prilogu prepis akta upućen ministru građevina M. Kožulu kojim traži dodatna sredstva za dovršenje 8,8 km primorskog turističkog puta na deonici Karlobag - granica Savske i Primorske banovine - 19. maj 1936.
Pismo M. Stojadinovića banu u kojem objašnjava angažovanje Letice i Jankovića kao poznavalaca prilika u Savskoj banovini (nedostaje druga strana) - 19. maj 1936.
Izveštaj bana o razgovorima M. Gavrilovića, delegata srbijanske vanparlamentarne opozicije, sa prvacima SDK u Zagrebu i stavu opozicije o potrebi donošenja novog ustava, komentarima na posetu francuskog maršala Franchet D'Esperey Beogradu, komentarima o promeni kursa u banskoj upravi, vestima o skorom sazivu kongresa JRZ, reagovanju Tipografijine štampe na pojavu "Hrvatskog dnevnika", novog lista HSS, uspehu Žige Šola, delegata Mačeka, da odvrati seljake od nasilja zbog navodnog sakrivanja nekih četnika u lečilištu Klenovik, podeli vagona kukuruza kojeg su poslali Maček i Trumbić siromašnim seljacima Hrvatima i Srbima sela Boričevac, srez Donji Lapac, zboru narodnog poslanika za srez Karlovac Ivana Bankovića (HSS) u Gornjem Zvečaju i Dugoj Resi, zločinu maskiranih lica nad zagrebačkim lovcima na granici Kutinskog sreza (2 ubijena, 1 teško ranjen) - 20. maj 1936.
Izveštaj bana o nepodesnosti jedne omladinske organizacije JRZ u Zagrebu, razgovoru sa predsednikom Matice hrvatske Lukasom, imenovanju za upravitelja "Jugoštampe" dr Poduje - 21. maj 1936.
Pismo M. Stojadinovića i odgovor bana u vezi kupovine "Jugoštampe" i zakupa hotela na Plitvičkim jezerima - 30. maj 1936.
Izveštaj bana o reakcijama na govor M. Stojadinovića na kongresu JRZ (frankovci, JNS odnosno pohorci i pofovci negativno, režimski elementi pozitivno, dok je ostala opozicija donekle pomirljiva i u stavu iščekivanja) - 3. jun 1936.
Izveštaj bana o podvojenosti između pristalica Mačeka i bivše Stranke prava (frankovaca) zbog pomirljive politike, Sporazuma sa Beogradom na štetu opšte hrvatske stvari, sastanku zagrebačkih pravaša 19. juna 1936. godine (Mirko Košutić, Ivan Ramljak, Buč, Petar Kvaternik, Mile Starčević i dr.) uperenom protiv Pernara zbog njegovog govora protiv Mačeka na grobu A. Starčevića u Šestinama, sa zahtevom da se ide na organizaciju pravaša; zaključku predstavnika akademskog kluba "August Šenoa" da se pristupi organizaciji "Ž.A.P." pokreta - 21. jun 1936.
Ban Savske banovine moli za intervenciju kod ministra socijalne politike radi isplate državnog duga bolnicama na teritoriji Savske banovine - 9. jul 1936.
Ban dostavlja u prilogu članak Jove Banjanina, senatora, štampan u "Novostima" od 12. januara 1936. godine pod naslovom "Jugoslovenska misao i ujedinjenje države", u kojem zagovara misao jugoslovenskog jedinstva (unitarizam), protiv federativnog ustrojstva zemlje - 9. jul 1936.
Ban dostavlja u prilogu izveštaj Okružnog suda u Zagrebu o boravku zatvorenika Aleksandra Sohra na klinici za nervne bolesti - 15. jul 1936.
Ban izveštva o akciji za obnovu Hrvatske stranke prava, odnosno frankovaca pod vođstvom dr Buća i Ive Ramljaka, potrebi uspostavljanja kontakta sa Pavelićem u Italiji i pokretanja lista koji će zastupati njegovu politiku, nezadovoljstvu politikom Mačeka i sl. - 24. jul 1936.
Ban izveštava o mogućnosti smene banskog većnika, raspuštanju opštinskog odbora i novčanoj pomoći ribarskim zadrugama u Crikvenici (po želji JRZ u Crikvenici i na intervenciju Glavnog odbora JRZ) - 10. avgust 1936.
Podban Mihaldžić izveštava o želji Rada Lungulova iz Subotice da uđe u JRZ i radi na likvidiranju vojvođanskog fronta - 31. avgust 1936.
Ban šalje u prilogu predlog upućen ministru poljoprivrede da se uprava nad morskim ribarstvom ponovo stavi u nadležnost Ministarstva poljoprivrede, navodeći obim štete koja je nastala zbog uprave Ministarstva saobraćaja, kao i rezultate rada banske uprave na unapređenju ribarstva u Hrvatskom primorju - 5. septembar 1936.
Ban šalje u prilogu isečak iz "Vremena", 2. septembar 1936, o španskom građanskom ratu i upozorava da štampa Kraljevine Jugoslavije liferuje materijal za komunističku propagandu; o uticaju komunista na štrajk građevinara - 5. septembar 1936.
Ban šalje u prilogu informaciju N.N. o šteti koja je učinjena pravosuđu u Vojvodini poslednjim sudskim ukazom kojim su smenjeni Vojvođani i Hrvati a postavljeni sudije Srbijanci, uz navođenje konkretnih slučajeva - 19. septembar 1936.
Ban izveštava o sastanku Vladimira Radića sa nekim članovima Glavnog odbora HSS (o pitanju legitimnog naslednika Stjepana Radića, pretenzijama V. Radića na vođstvo stranke i pokretanju lista "Val") - 23. decembar 1936.
1937. godina - Izveštaj bana i Banske uprave o štrajku radnika u pilanama "Vilhar d.d." u Saborskom i Josipdolu - 15. januar 1937.
Ban dostavlja u prilogu izveštaj o govoru Ivana Pernara održanom na skupštini pristalica HSS u Gornjem Rajiću, srez Novska, u kojem se izjasnio za koncentracionu ili neutralnu vladu koja bi sprovela izbore za konstituantu po novom izbornom zakonu - 17. januar 1937.
Izveštaj bana Ružića o raspoloženju i komentarima u opozicionim krugovima (iz grupe V. Mačeka: tzv. levičari, desničari i frankovci, deo tzv. hrvatskih intelektualaca, viši katolički kler) i u redovima nacionalnih i režimskih političara posle sastanka M. Stojadinovića sa V. Mačekom u Brežicama 16. januara 1937. godine, konferenciji Mačeka sa Šutejem, Šubašićem i drugim prvacima radi utvrđivanja platforme za razgovor u Brežicama, navodnom nezadovoljstvu V. Mačeka tokom i rezultatima razgovora - januar 1937.
Ban izveštava, prema poverljivom izvoru, da V. Maček nije ovlastio Pernara da na skupštini HSS u Gornjem Rajiću govori u njegovo ime, Mačekovoj oceni rezultata sastanka u Brežicama, prilikama u porodici Radić i posebno o Vlatku Radiću, kojeg iskorišćavaju frankovci i neki nezadovoljnici oko Mačeka, materijalnom položaju Košutića i Krnjevi-ća u emigraciji i njihovim izveštajima Mačeku - 25. januar 1937.
Ban šalje u prilogu dopis upućen ministru finansija o isplati dela dotacije Savskoj banovini za pokriće hitnih potreba siromašnim opštinama - 28. januar 1937.
Ban šalje u prilogu prepis pisma V. Mačeka Ivanu Butkoviću, predsedniku Hrvatske bratske zajednice u Pitsburgu (koji se širi među frankovcima u Zagrebu); o organizaciji "Hrvatskog domobrana" Maček kaže da vodi fašističku politiku koja je suprotna socijalnoj ideologiji HSS - 5. mart 1937.
Ban šalje u prilogu prepis akta upućen ministru socijalne politike i narodnog zdravlja o potrebi dodele kredita bolnici za duševne bolesti u Vrapču - 13. mart 1937. god.*
Ban šalje u prilogu molbu Društva kućevlasnika u Sušaku, kojom mole da se nepokretna imovina jugoslovenskih državljana u Italiji oslobodi od prinudnog zajma raspisanog na nepokretnosti - 5. april 1937.
Ban šalje prepis dopisa upućen ministru unutrašnjih poslova u kojem daje podatke o protivzakonitoj delatnosti HSZ (održavanju vežbi) u februaru i martu 1937. godine u Karlovcu, Koprivnici, Valpovu, Sisku i Đurđevcu - 8. april 1937.
Informacija bana Savske banovine o stvaranju tzv. fašističkog fronta na zagrebačkom univerzitetu od strane frankovaca, dela klerikalaca i tzv. Hrvatske fašističke omladine, stvaranju antifašističkog fronta, ubistvu studenta Krste Ljubičića, njegovoj sahrani kao manifestaciji Narodnog fronta i komunista, političkoj apatiji i nezado-voljstvu sa vođstvom HSS, pojačanom nastojanju Mačeka da, nakon sklapa-nja jugoslovensko-italijanskog pakta, dođe do sporazuma; razgovoru jednog političara iz vođstva HSS sa pomoćnikom bana Mihaldžića o potrebi demokratizacije društva kao prelaznim stadijumom do konačnog rešenja hrvatskog pitanja - april 1937.
Ban izveštava o protivljenju zagrebačke crkvene opštine Srpske pravoslavne crkve da pošalje protestni telegram protiv donošenja Konkordata s obrazloženjem da se ne želi mešati u pitanje druge vere te da u Savskoj banovini nije zapaženo jače protivljenje pravoslavnog klera protiv Konkordata - 18. maj 1937.
Ban Savske banovine dostavlja izveštaj sa proslave 150-godišnjice Srpske pravoslavne crkve u Karlovcu i stogodišnjice smrti vladike Lukijana Mušickog, kojoj je prisustvovao patrijarh Varnava (izveštaj sadrži i govor patrijarha) - 24. maj 1937.
Ban Savske banovine daje mišljenje o omladinskom izletničkom sportskom i uzgojnom društvu "Junak" kome je cilj borba protiv komunizma; predlaže da se društvu dozvoli rad. Na čelu društva je Ivan Protulipac, vođa Križarskog bratstva - 26. maj 1937.
Izveštaj bana o spremnosti Gospodarske sloge da pod izvesnim uslovima sarađuje sa Privilegovanom agrarnom bankom na izvođenju Uredbe o likvidaciji zemljoradničkih dugova, odbijanju tih uslova i ometanju rada Banke od strane poverenika Gospodarske sloge na teritoriji Savske banovine - 10. jun 1937.
Izveštaj bana o nepoštovanju zakonskih propisa od strane opštinskih uprava na teritoriji Savske banovine (isticanje hrvatskih znakova, izmene naziva "predsjednik" u "načelnik", nepropisani pečat - samo latinicom, odbijanje plaćanja troškova za smeštaj sreskog načelstva i banovinskog zdravstvenog prireza i dr), i preduzetim merama radi poštovanja zakona o opštinskim i gradskim upravama pre i nakon opštinskih izbora 1936. godine - 14. jun 1937.
Informacija Savske banske uprave povodom intervjua V. Mačeka engleskom novinaru i tvrđenja Mačekovih bliskih saradnika da je intervju tendenciozan i netačan - 17. jun 1937.
Ban Ružić dostavlja zapisnik sa sednice Poljoprivredne komore u Zagrebu i rezoluciju odbornika pristalica SDK kojom odbijaju dalju saradnju u Poljoprivrednoj komori, navodeći razloge za takav stav - 26. jul 1937.
Ban šalje u prilogu isečak iz "Žumberačkih novina" u kojem se govori o pomoći predsednika vlade M. Stojadinovića za postradale u požaru u Žumberačkom Brezovcu - 5. avgust 1937.
Ban šalje u prilogu prepis pisma upućen ministru finansija o primeni Uredbe o likvidaciji zemljoradničkih dugova u delu koji se odnosi na odgodu plaćanja duga zbog elementarnih nepogoda - 28. avgust 1937.
Izveštaj bana o ponuđenom sporazumu beogradskog dela UO podnesenog Mačeku, njegovoj taktici i mogućim potezima u budućnosti kao i o reagovanju javnosti na predlog sporazuma; o vojnim manevrima na Kupi - 17. septembar 1937.
Ban izveštava o projektu tzv. načelnog sporazuma delegata UO (Marković, Gavrilović, Vlajić) podnesenom V. Mačeku na usvajanje, kao i o stavu Mačeka prema Konkordatu - oktobar 1937.
Ban šalje u prilogu izveštaj o sastanku predstavnika UO i SDK u Farkašiću (Maček, Davidović, Jovanović, Trifunović, Gavrilović) na kome je govorio Maček o reagovanju hrvatskih seljačkih masa na Sporazum UO i o tome da prvi faktor u zemlji (namesnik Pavle) očito nije sklon ideji Sporazuma; govoru predstavnika UO o raspoloženju srpskih seljaka prema Sporazumu i kampanji vlade protiv Sporazuma i dr. - 23. oktobar 1937.
Ban izveštava o razgovoru sa Ivicom Kovačevićem, bivšim ministrom, o potrebi vođenja realne politike od strane HSS, za šta Mačekovo političko okruženje nije sposobno, okupljanju nekih krugova HSS oko "obitelji Radić" s namerom da samostalno istupe; o predstojećim izborima za Senat u Savskoj banovini i kandidatu prof. Rivoseki iz Senja za senatora (bivši predsednik opštine Senj) - 30. novembar 1937.
1938. godina - Ban izveštava o oportunosti dodele zajma za podizanje Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku i rovarenju narodnog poslanika Milana Banića zbog naziva doma; rezultatima senatorskih izbora u Savskoj banovini i reagovanju javnosti na govor Mažuranića na večeri JRZ u Beogradu - 12. februar 1938. U prilogu ban šalje izveštaj upravnika policije Vragovića o sastanku V. Mačeka i V. Vildera - 10. februara 1938.
Demanti bana Ružića na optužbe narodnog poslanika Milana Banića da je "zaposlio svoju rodbinu" - 9. mart 1938.
Ban Ružić dostavlja predsedniku vlade Stojadinoviću program dvodnevnog boravka u Zagrebu i odgovor M. Stojadinovića u kojem odlaže putovanje i upozorava na žalbe senatora i narodnih poslanika Savske banovine na Bansku upravu zbog neravnopravnog tretmana JRZ u odnosu na HSS - 19. mart 1938.
Informacija bana o razgovoru N.N. sa Mačekom u vezi predstojeće audijencije kod kneza namesnika Pavla i njegovom povlačenju pitanja suspenzije Ustava - 1. maj 1938.
Pomoćnik bana Mihaldžić izveštava o reagovanju građana na Mačekovu akciju protiv državnog zajma vađenjem uloga iz novčanih ustanova - 3. maj 1938.
Pomoćnik bana Mihaldžić izveštava o pripremama za svečanosti osvećenja kamena temeljca zgrade Gospodarske sloge u Zagrebu i akciji dr Košutića da na čelo HSS dođe Krnjević - 3. maj 1938.
Ban šalje u prilogu zaključke Biskupske konferencije od 4. maja 1938. godine u Zagrebu: 1. Poslanica katoličkih biskupa vjernicima 2. Katolički episkopat svojim svećenicima i 3. Pastirska poslanica episkopata protiv kletve. U prve dve poslanice izražava se protest zbog povlačenja Konkordata od ratifikacije, osuđuje držanje kraljevske vlade, ponašanje srpske pravoslavne crkve i ukazuje na neravnopravnost katoličke crkve u odnosu na ostale konfesije (u formi brošure) - 7. maj 1938.
Ban šalje u prilogu dopis Slavka Jurkovića, župnika u Mahičnu u vezi prestanka rada tvornica "Titanit" i "Kovinski proizvodi" u Karlovcu, odnosno zapošljavanja otpuštenih radnika - 16. maj 1938.
Ban moli predsednika vlade da podrži predlog Ministarstva šuma i rudnika o stalnoj državnoj pomoći opštinama Savske banovine - 1. jun 1938.
Ban dostavlja u prilogu Promemoriju HSS o Privilegovanoj agrarnoj banci, odnosno o kreditnoj i personalnoj politici Banke na štetu Hrvatske i Hrvata, osnivanju i radu filijale Privilegovane agrarne banke u Zagrebu, odnosu vođstva HSS prema banci sa zahtevima Hrvata.
Telegram bana o konstituirajućoj skupštini JUGORAS-a 7. jula 1938. godine u Samoboru koja nije bila prijavljena - 17. jul 1938.
Zahtev M. Stojadinovića Ružiću da mu svoj položaj stavi na raspoloženje, kao i pismo bana o tome - 24. avgust 1938.
Pomoćnik bana izveštava o "Kulturnom tjednu - smotri hrvatske seljačke kulture" u organizaciji opštine grada Zagreba i učestvovanju Hrvatske seljačke sloge - 29. avgust 1938.
Pomoćnik bana izveštava u vezi žalbi na rad načelnika Sisačkog sreza Vladimira Šipuša (hapsi članove opozicije kao navodne članove HSZ, ne štiti pristalice vladine manjine od terora HSS) - 14. septembar 1938.
Pismo M. Stojadinovića pomoćniku bana o postavljenju Vinka Mikuličića za predsednika Gradskog veća u Sušaku, demonstracijama protiv Musolinija, Nemačke i Hitlera i potrebi njihove zabrane; potrebi zaštite pristalica vladine liste od terora mačekovaca - 27. oktobar 1938.
Prepiska (uglavnom dopisi) M. Stojadinovića upućeni podbanu u vezi poslaničkih kandidata za srezove Savske banovine, odnosno njihovog potvrđivanja na zemaljskoj listi M. Stojadinovića; spisak poslaničkih kandidata na istoj listi za celu zemlju - kraj oktobra, novembar 1938.
Izveštaj pomoćnika bana o opštoj situaciji u Savskoj banovini sa gledišta javne bezbednosti, sa pojedinačnim slučajevima političkog terora uoči parlamentarnih izbora; prognoza rezultata izbora, pomoć Krnje-vića iz Pariza Mačeku - 17. novembar 1938.
Izveštaj pomoćnika bana o prednostima vlade M. Stojadinovića u odnosu na Mačeka i opoziciju na parlamentarnim izborima decembra 1938. godine, izbornim prognozama za Savsku banovinu, držanju Jevreja, radu I. Belina protiv vlade, sugestijama predsedniku vlade da u svojim govorima obeća povoljniji položaj državnih činovnika, zemljoradnika, najavi javne radove, izgradnju škola i dr. U prilogu je tabela sa brojem birača po srezovima za izbore 1935. i 1938. godine, sa brojem glasača za Jevtića 1935. god. i brojem glasača - pripadnika JRZ u 1938. godini - 25. novembar 1938.
Izveštaj pomoćnika bana Mihaldžića o poseti nadbiskupu Stepincu, aktivnosti opozicije na pridobijanju državnih činovnika uoči parlamentarnih izbora, aktivnosti podbana na političkom pridobijanju Jevreja, slučaju dr Čutića, poslaničkog kandidata na vladinoj listi u selu Hrašćini, energičnom delovanju upravnog aparata banovine za razliku od perioda bana Ružića, letku V. Mačeka povodom 1. decembra, zboru opozicije na kome je govorio V. Maček, delovanju Vlatka Radića, grupe Maštrović - 4. decembar 1938.
Podban šalje prepis pisma Marka Landekovića, poslaničkog kandidata na listi M. Stojadinovića za srez Županja, u kojem se Landeković odriče od kandidature zbog premeštaja sreskog načelnika - 6. decembar 1938.
1939. godina - Kabinet M. Stojadinovića moli da mu se dostavi izveštaj kako je na parlamentarnim izborima glasao farmaceut Viktor David Davidović u Sušaku - 28. januar 1939.
s.a. - Ban Savske banovine javlja o poseti Šubašića pomoćniku bana 10. marta i njegovom mišljenju da se V. Maček neće odazvati pozivu UO da dođe u Beograd.
vrati se nazad
Arhiv Jugoslavije 2011.