početna pregled podataka pregled podataka jednog fonda
Pregled podataka
Pregled podataka jednog fonda.



oznaka fonda: 35

naziv fonda: GLAVNA INVALIDSKA UPRAVA

stvaraoci arhivske građe: GLAVNA INVALIDSKA UPRAVA, INVALIDSKO ODELJENJE MINISTARSTVA NARODNE ODBRANE FNRJ

granične godine fonda: 1945-1950.

granične godine građe: 1945-1950.

period građe fonda: FNRJ

količina arhivske građe: 6 fascikli.

dužina fonda: 0.6

stanje građe: nekompletno, loše.

sređen:      stepen sređenosti građe: arhivsitički obrađen.

obrađivač: Vesna Arsenović, Lidija Opojevlić Hofman.

informativno sredstvo: sumarno-analitički inventar

knjige evidencije:      personalije:      indeksi:     

mikrofilmovan:      digitalizovan:

istorijat tvorca fonda:

Glavna invalidska uprava je nastavak po svemu nastavak rada Invalidskog odeljenja, osnovanog septembra 1945. godine u okviru Ministarstva narodne odbrane DFJ, odnosno FNRJ. Invalidsko odeljenje imalo je u svojoj nadležnosti sva pitanja koja se tiču ratnih vojnih invalida, što je posebno regulisano Zakonom o rartnim vojnim invalidima iz 1946. godine. Ono je koordiniralo radom svih invalidskih organa, čiji je cilj u to vreme, prevashodno bio usmeren na rešavanje statusa ogromnog broja ratnih invalida iz NOR-a i ranijih ratova. Takođe je kontrolisao sprovođenje Zakona i drugih pravnih akata iz te oblasti. Najveći broj invalidskih predmeta koji se ticao rešavanja statusa ratnih vojnih invalida rešen je u periodu 1947-1948. godine.
U drugoj polovini 1948. godini svi poslovi u vezi ratnih vojnih invalida prelaze u nadležnost Komiteta za socijalno staranje, odnosno u okvir novoosnovane Glavne invalidske uprave. Po odluci pomoćnika ministra narodne odbrane i ukazom Prezidijuma Narodne skupštine FNRJ br.1558 od 9. novembra 1948. godine, izvršena je primopredaja dužnosti i inventara između Invalidskog odeljenja MNO na Glavnu invalidsku upravu Komiteta za socijalno staranje.
Zadaci Glavne invalidske uprave su bili sledeći: staranje o pravilnom izvršavanju i sprovođenju u život Zakona o ratnim vojnim invalida i u vezi sa tim davanje potrebnih uputstava i objašnjenja po svim pitanjima koja se pojave primenom u praksi ovog Zakona, osposobljavanje invalida i njihovo uključivanje u privredu; staranje o njihovom smešataju u domove, briga o invalidima van invalidskih domova, o njihvom poslovanju i radu, akko su zaposleni; staranje o školovanju invalida i njihovom uključivanju u škole, kurseve i na zanate; davanje uputstava republičkim ministarstvima za socijalno staranje u vezi rešavanja spornih pitanja u vezi ratnih vojnih invalida; preko Direkcije za ortopedska preduzeća rukovodila je ortopedskom industrijom i starala se o izrađivanju ortopedskih pomagala i dr.
Glavna invalidska uprava delovala je u okviru Komiteta za socijalno staranje kao posebna organizaciona celina. Na čelu Upravne nalazio se načelnik podređen direktno presedniku Komiteta.
Glavni zadatak ove Uparave je bio da se stara o pravilnom izvršavanju rešavanja statusa ratnih vojnih invalida. Bila je nadležna za žalbe po invalidskim pitanjim u sledećim slučajevima: preispitivanje ocene Vrhovne invalidske komisije, u slučaju da je rešenje zasnovano na pogrešnoj oceni dokaza, po pitanju pogrešnih procena Više lekarske komisije i dr.
Ova Uprava je koordinirala sa ustanovama i organima koja su se bavila pitanjem ratnih vojnih ivalida, a to su Vrhovna invalidska komisija, republičke invalidske uprave i komisije, udruženja boraca i ratnih vojnih invalida i dr.
Glavna invalidska uprava je ukinuta u avgustu 1950. godine, a njene poslove je uglavnom preuzela Vrhovna invalidska komisija. Uredbom Vlade FNRJ od 1. oktobra 1950. godine ukinuta je i Direkcija za ortopedskih preduzeća koja je bila u sastavu Uprave 1948. godine kada je i osnovana.
Arhivska građa Invalidskog odeljenja, odnosno Glavne invalidske uprave nije sačuvana u celini, već veoma fragmentarno. Ipak, i takva omogućava da se stekne nekakva predstava o funkcionisanju pitanja zaštite ratnih vojnih invalida neposredno nakon 1945. godine.


skraćenice:
DFJ-Demokratska federativna Jugoslavija;
FNRJ-Federativna narodna Republika Jugoslavija;
GIU- Glavna invalidska uprava;
VIK-Vrhovna invalidska komisija;
NOR-Narodnooslobaodilački rat,
STT-Slobodna teritorija Trsta;
NOB-Narodnooslobodilačka borba;
RVI- Ratni vojni invalidi;
ZORVI - Zakon o ratnim vojnim invalidima;
MNO - Ministarstvo narodno odbrane.


istorijska beleška: Otvorite istorijsku belešku u pdf formatu


vrati se nazad