Arhiv Jugoslavije
mi čuvamo istoriju
početna
pregled
pretraživanje
lista fondova
izveštaji
početna
pregled podataka
pregled podataka jednog fonda
Pregled podataka
Pregled podataka jednog fonda.
oznaka fonda:
31
naziv fonda:
KOMITET ZA ZAŠTITU NARODNOG ZDRAVLJA
stvaraoci arhivske građe:
Komitet za zaštitu narodnog zdravlja Vlade FNRJ
granične godine fonda:
1946-1951.
granične godine građe:
1946-1951.
period građe fonda:
socijalistički period
količina arhivske građe:
108 fascikli, arhivskih jedinica 161, registraturskih knjiga 59
dužina fonda:
11.5
stanje građe:
sređen
sređen:
stepen sređenosti građe:
arhivistički sređeno
obrađivač:
Ašković Spasoje
informativno sredstvo:
inventar
knjige evidencije:
personalije:
indeksi:
mikrofilmovan:
digitalizovan:
istorijat tvorca fonda:
Komitet za zaštitu narodnog zdravlja Vlade FNRJ ustanovljen je 8. februara 1946. godine.
Komitet je bio nadležan za: pripremanje i izradu plana zdravstvene službe i kontrolu njegovog sprovođenja; organizovanje mera za suzbijanje epidemija u opštedržavnom obimu; rukovođenje zdravstvenim ustanovama, banjama i lečilištima opštedržavnog značaja; pripremanje i izradu nacrta zakona, kao i uredaba, uputstava i naredaba Savezne vlade iz oblasti narodnog zdravlja; utvrđivanje sanitarnih normi za celu državu; kontrolu proizvodnje i uvoza seruma, vakcina i lekova; saradnja u izradi nastavnih planova i programa za visoke medicinske škole u FNRJ; rukovođenje saveznim preduzećima za proizvodnju , nabavku i raspodelu medicinskih i sanitarnih proizvoda; izdavanje jedinstvene farmakopeje; opšte staranje za vaspitanje i raspored medicinskih kadrova i za ostale poslove iz oblasti narodnog zdravlja. Za obavljanje naučno-istraživačkog rada pri Komitetu postojali su ovi instituti: Institut za tuberkulozu na Golniku, Institut za tropske bolesti u Skoplju, Higijenski institut u Beogradu, Epidemiološki institut u Beogradu i Institut za koštano-zglobnu tuberkulozu u Rovinju.
Za medicinsku proizvodnju postojala je Generalna direkcija medicinske proizvodnje, koja je bila pod neposrednim administrativno-operativnim rukovodstvom Komiteta.
Za medicinsku štampu ( udžbenike, časopise, učila, brošure i dr. ) postojalo je izdavačko preduzeće " Medicinska knjiga " koja je bila pod neposrednim administrativno-operativnim rukovodstvom komiteta.
Pored ovih ustanova, na osnovu uvida u građu, utvrdjeno je da su postojale i sledeće područne ustanove Komiteta, u Beogradu: Glavna uprava za nabavku i raspodelu lekova - " GUNRAL ", Naučno-istraživački institut za medicinsku hidrologiju i klimatologiju, Državna kontrola lekova biološkog porekla, Državni zavod za transfuziju krvi, Zavod za proizvodnju lekova-"Prolek", Savezno preduzeće za uvoz i izvoz lekova-" Jugolek " i Glavno slagalište lekova, a u Zagrebu: Savezni zavod za ispitivanje i kontrolu lekova i sanitetskog meterijala-" Jugosanitarija ".
Komitet za zaštitu narodnog zdravlja Vlade FNRJ ukinut je 6. aprila 1951. godine, a poslove iz njegovog delokruga preuzeo je Savet za narodno zdravlje i socijalnu politiku Vlade FNRJ.
skraćenice:
istorijska beleška:
vrati se nazad
Arhiv Jugoslavije 2011.