Arhiv Jugoslavije
mi čuvamo istoriju
početna
pregled
pretraživanje
lista fondova
izveštaji
početna
pregled podataka
pregled podataka jednog fonda
Pregled podataka
Pregled podataka jednog fonda.
oznaka fonda:
141
naziv fonda:
ANTIFAŠISTIČKI FRONT ŽENA JUGOSLAVIJE
stvaraoci arhivske građe:
Antifašistički front žena Jugoslavije, 1942-1953.
granične godine fonda:
1942-1955.
granične godine građe:
1945-1953.
period građe fonda:
FNRJ
količina arhivske građe:
337 fascikli
dužina fonda:
4.5
stanje građe:
dobro
sređen:
stepen sređenosti građe:
arhivistički sređen
obrađivač:
Vučina Dobrić
informativno sredstvo:
Inventar
knjige evidencije:
personalije:
indeksi:
mikrofilmovan:
digitalizovan:
istorijat tvorca fonda:
Antifašistički front žena (AFŽ) Jugoslavije osnovan je na Prvoj zemaljskoj konferenciji žena u Bosanskom Petrovcu 6. decembra 1942. godine. Više godina ranije, žene su predstavljale važan faktor u Narodnom frontu Jugoslavije. AFŽ je krajem 1942. godine već predstavljao jaku organizaciju partizanskog Narodnooslobodilačkog pokreta Jugoslavije u borbi protiv okupatora i njihovih saradnika i saveznika u Jugoslaviji.
Posle Drugog svetskog rata i oslobođenja Jugoslavije, AFŽ je i dalje radio na političkoj mobilizaciji žena u Jedinstvenom naorodnooslobodilačkom frontu Jugoslavije i u svim područjima društvene delatnosti.
Juna 1945. godine održan je Prvi kongres AFŽ Jugoslavije, a Drugi januara 1948. - oba u Beogradu. Treći kongres AFŽ Jugoslavije održan je u Zagrebu 1950. godine, dok se Četvrti kongres AFŽ Jugoslavije održao u Beogradu 1953. godine. Na tom kongresu je ukinut AFŽ kao posebna i jedinstvena organizacija, a osnovan Savez ženskih društava Jugoslavije.
AFŽ Jugoslavije je izdavao više listova: "Žena u borbi", "Žena danas", "Ukus", "Majka i dete", "Zora" i dr. Po unutrašnjoj strukturi AFŽ je bio organizovan na organe uprave: Kongres, Centralni odbor, Predsedništvo, Izvršni odbor i Nadzorni odbor, uz koje su povremeno stvarana razna tela (sekcije, komisije i dr.).
skraćenice:
istorijska beleška:
vrati se nazad
Arhiv Jugoslavije 2011.